Kalendář akcí AV21

Dnes < 2018 >  < říjen > 
Po Út St Čt So Ne
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31        

Ultravysokocyklová únava materiálů: společné téma materiálového výzkumu v Česku, na Slovensku a v Ruské federaci.

Výzkum a popis chování konstrukčních materiálů v oblasti ultravysokocyklové únavy, kdy k porušení součásti dojde po více než sto milionech zatěžovacích cyklů, je důležitý pro návrh, konstrukci a stanovení spolehlivosti mnoha součástí strojů a dopravních prostředků, např. turbín, letadel a vlaků. Aby se daly materiály za těchto podmínek zkoušet, je třeba mít zatěžovací stroje, které dokážou mechanicky zatížit materiál mnohokrát za sekundu. Zařízení, které mají vědci v brněnském Ústavu fyziky materiálů, natáhne a stlačí vzorek dvacet tisíckrát za sekundu. Nejnovější poznatky při tomto režimu zkoušení materiálů byly prezentovány na pracovním semináři Ultravysokocyklová únava materiálů 10. října 2017 v Brně.

 

Seminář byl uspořádán v úzké spolupráci dvou programů Strategie AV 21, jmenovitě Nové materiály na bázi kovů, keramik a kompozitů a programu Diagnostické metody a techniky. Na semináři byly pracovníky ÚFM AV ČR prezentovány výsledky, které byly dosaženy při vývoji zařízení pro únavové zkoušky při frekvenci zatěžování 20 kHz. Prof. Lazar z ÚPT AV ČR informoval o pokroku ve vývoji interferenčního měření deformací vzorku pro tento typ zkoušek. Pro praxi byla zajímavá otázka experimentálně stanovené únavové životnosti materiálu, který se používá pro železniční nápravy. Host semináře dr. A. Nikitin z Ústavu počítačové podpory designu Ruské federace prezentoval zájmy zejména leteckého průmyslu na výzkumu ultravysokocyklové únavy titanové slitiny a kolegové ze Slovenska přednesli nové poznatky o chování lehkých slitin.
 
 
Seminář přispěl k rozvoji spolupráce ústavů AV ČR s univerzitními pracovišti na Slovensku i s Moskevským ústavem pro letectví a Ústavem počítačové podpory designu Ruské federace.
 

 

18. 10. 2017