Kalendář akcí AV21

Dnes < 2018 >  < říjen > 
Po Út St Čt So Ne
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31        

Mezinárodní workshop o rentgenové a EUV optice a jejich aplikacích

Ústav přístrojové techniky AV ČR uspořádal ve spolupráci s Ústavem fyziky plazmatu AV ČR mezinárodní workshop o rentgenové a EUV optice. Pod vedením Ing. Jaroslava Soboty, CSc., z oddělení Speciálních technologií ÚPT AV ČRa RNDr. Karla Koláčka, CSc., z oddělení Impulsních plazmových systémů ÚFP AV ČRse v letošním roce uskutečnilo již druhé setkání vědců v tomto oboru.

 

O rentgenové a EUV optice přijel diskutovat a přednášet například doc. L. Pína, zástupce firmy Rigaku Innovative Technologies Europe, působící rovněž na Fakultě jaderné a fyzikálně inženýrské ČVUT, na katedře fyzikální elektroniky. Další přednášející byla dr. M. Kozlová z Fyzikálního ústavu AV ČR, ze sekce realizace projektu ELI Beamlines.

 

Náplní workshopu byla výměna teoretických poznatků a praktických zkušeností v oblasti optických prvků pro rentgenovou a EUV optiku, zdrojů rentgenového a EUV záření, aplikací optických prvků pro zobrazování, fokusaci, spektroskopii a interferometrii. Během dvou dnů vědci navštívili laboratoře ÚPT, prohlédli si špičkový výzkum a v rámci přednášek si vzájemně vyměnili nové informace z oboru.

 

Díky pozitivním ohlasům byly účastníkům poskytnuty přednášky v elektronické podobě. Zástupce firmy Rigaku Innovative Technologies Europe projevil zájem o prezentované metody a postupy depozice EUV vrstev na ÚPT. Rovněž zástupce ÚFP AV ČR vyjádřil zájem o spolupráci v environmentální mikroskopii a o světelnou pinzetu na ÚPT.

 

Workshop se konal za podpory projektu Strategie AV21, výzkumného programu „Diagnostické metody a techniky“. Koordinátorem workshopu byl Dr. J. Sobota z ÚPT AV ČR.

 

18. 10. 2016